بچه های خوابگاه فردوس (دانشگاه نفت آبادان و اهواز)
  
 
 
آرشیو
 
جمعه 27 آذر‌ماه سال 1383
یلدا

اول :

 

به یاد شبای خوش یلدا توی خوابگاه  که دیگه تکرار نمیشن!خداروشکر عکسهاشو داریم هنوز!

امروز یه مطلب در باره شب یلدا انتخاب کردم ، از کتاب" دیدی نو از آیینی کهن " نوشته دکتر فرهنگ مهر و "گاهشماری و جشنهای ایران باستان" نوشته هاشم رازی.

شب یلدا یا «شب چله» شب اول زمستان و درازترین شب سال است. و فردای آن با دمیدن خورشید، روزها بزرگ تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد. این بود که ایرانیان باستان، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی بر پا می کردند.
این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان قبل از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور معروف شد،همان که در زبان انگلیسی "day"خوانده میشود.
یلدا و جشنهای مربوطه که در این شب برگزار می شود،یک سنت باستانی است.یلدا یک جشن آریایی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می کرده اند.یلدا روز تولد میترا یا مهر است.این جشن به اندازه زمانی که مردم فصول را تعیین کردند کهن است.
نور،روز و روشنایی خورشید،نشانه هایی از آفریدگار بود در حالی که شب ،تاریکی و سرما نشانه هایی از اهریمن. مشاهده تغییرات مداوم شب و روز مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می برند.روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود درحالی که روزهای کوتاه تر نشانه ای از غلبه تاریکی.
برای در امان بودن از خطر اهریمن،در این شب همه دور هم جمع می شدند و با برافروختن آتش از خورشید طلب برکت می کردند.
آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص ، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده گویی می کنند.

دوم:

 

Search as easily as you do on Google

Find your email, files, web history and chats instantly

بابا این گوگل دیگه کیه؟!خیلی کارش درسته!اون از جیمیل یک گیگابایتیش اینم ازموتور سرچ  جدیدش!

اگه با فایلهای متنی مثل ورد،اکسل،پاورپوینت،اینترنت اکسپلورر و… کار  میکنید وبرای سرچ متن با ویندوز اشکتون در میاد دیگر نگران نباشید که گوگل دسکتاپ سرچ   اومد به بازار!حتما دانلود کنید حالشو ببرید ! البته سیستم عاملتون باید ایکس پی یا 2000 باشه!

 

 

لینک:

http://desktop.google.com/

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 71816


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها