بچه های خوابگاه فردوس (دانشگاه نفت آبادان و اهواز)
  
 
 
آرشیو
 
یکشنبه 30 تیر‌ماه سال 1387
مقایسه

این که درآمدهای نفتی چگونه خرج شوند، بسته به نوع حکومت‌ها دارد. در برخی کشورها ثروت حاصل از نفت، برای رفاه حاکمان و حفظ قدرت آنها مصرف می‌شود. در نروژ وضع فرق می‌کند، در آنجا دولت به منافع دراز مدت مردم فکر می‌کند.

هرکس می‌خواهد بداند چرا نروژ اینقدر ثروتمند است باید سری به موزه نفت و گاز در شهر استاوانگر بزند. در این موزه، تاریخ مردم فقیری به نمایش درآمده که زمانی درآمدشان از راه ماهی‌گیری بوده و در دهه شصت قرن بیستم ناگهان زیرپایشان چاه نفت و گاز فوران کرده است. امروز مشکل مردم نروژ این است که با این همه پول و رفاه چه بکنند.

فین کروگ، رییس موزه نفت می‌گوید:

«ما باید این ثروت را با درایت و برای رفاه مردم خرج کنیم و باید بیشتر به فکر حفظ درازمدت این منابع باشیم. به همین خاطر هم یک صندوق ارزی نفت بوجود آورده‌ایم و هزاران میلیارد کرون در آنجا ذخیره کرده‌ایم. این ثروت برای آینده است، برای این است که از این منابع بیش از حد برای رفاه امروزمان استفاده نکنیم. به نظر من این سیاست صحیحی است و فکر می‌کنم که مسئولان تا بحال با ذکاوت عمل کرده اند.»

 

موجودی صندوق ارزی نفت نروژ ۳۰۰ میلیارد یورو برآورد می‌شود. همه درآامدهای نفتی به این صندوق سرازیر می‌شوند و بخش زیادی از این ثروت در بازارهای جهانی سرمایه گذاری می‌شود.این سیاست دو هدف را دنبال می‌کند:

نخست اینکه قدرت پولی نروژ را  درشرایطی که ذخایر نفتی دیگر مثل امروز فوران نکنند، یا آنکه قیمت نفت کاهش پیدا کند، تضمین نماید و علاوه بر آن برای نسل های آینده هم چیزی باقی بگذارد.

 

 

تنها بخشی ازسود حاصله از درآمدهای  نفتی برای سرمایه گذاری‌های دولتی یا تامین مالی صندوق‌های بازنشستگی صرف می‌شود، تا لزومی برای افزایش مالیات‌ها که، هم اکنون هم بالا هستند، نباشد.

نظارت و مدیریت صندوق ارزی نفت را Norges Bank برعهده دارد.

اما Norges Bank این اختیار را ندارد که موجودی صندوق را بطور دلخواه سرمایه گذاری کند. معاملات این بانک تحت کنترل قانون "التزام به سلامت"  است و یک "شورای اخلاقی ملی" بر آن نظارت می‌کند.

این شورا به عنوان مثال دوسال پیش ترتیبی داد که صندوق نفت سهم خود را به هفت کنسرسیوم بفروشد که در تولید قطعات سلاح اتمی فعالیت دارند. صندوق از این معامله سود هنگفتی برد.

هارالد اندرسیون، کارشناس ارشد اقتصادی بانک می‌گوید، البته این مهم است که پول از چه راهی بدست آمده باشد، ولی طلای سیاه به تنهایی تامین کننده ثروت ملی نروژ نیست. او می‌افزاید:

«ما یک ملت ثرومتندیم و دارای یک بازار کار پویا. و این نه فقط به خاطر نفت، بلکه به خاطر استفاده از فن آوری‌های نوین و اصلاحات اساسی است که پشت سر گذاشته‌ایم؛ اصلاحاتی که اقتصاد ما را به روز و سودده می‌کند. اگر همین فردا نفت دریای شمال ته بکشد، شوکی برای اقتصادهای وابسته به نفت خواهد بود. ولی نروژ از پس این وضع هم برمی‌آید.»

 

درحال حاضر پول نفت هم چنان به صندوق نفت نروژ سرازیر می‌شود  و موجودی آن رو به افزایش است. این مسئله برای بسیاری از سیاستمداران نروژ یک پشتگرمی است که همیشه در آستانه انتخابات، وعده وعیدهایشان به مردم گل می‌کند. اما شورای اخلاقی ملی جای زیادی برای دست و دلبازی سیاسمتداران باقی نمی‌گذارد.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 71816


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها